Wstecz
Systemy linowe poziome w naszej ofercie występują jako Uni8 oraz jako UNI8 Uniwersal stworzone, aby wszystkim klientom zapewnić wybór optymalnych rozwiązań pozwalających na najskuteczniejszy dobór systemu minimalizującego problem ryzyka związanego z pracą na wysokości. Dzięki połączeniu linki ze stali nierdzewnej, między słupkami asekuracyjnymi tworzy system do którego przypinasz się raz, i pracujesz w strefie całego systemu bez przepinania.
Systemy linowe poziome w naszej ofercie występują jako Uni8 oraz jako UNI8 Uniwersal. Jest to system z liną ze stali nierdzewnej rozpięty między słupkami asekuracyjnymi. Zostały stworzone, aby wszystkim klientom zapewnić wybór optymalnych rozwiązań. Odpowiednio dobrana ochrona przed upadkiem z wysokości pozwala skutecznie minimalizować ryzyko związane z pracą nad ziemią.
Nasze systemy asekuracji stałej wyróżniają się szerokim zakresem zastosowań i są zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Oferujemy wykonane z wysokiej klasy materiałów systemy dostępu linowego zawierające niewielką liczbę części ruchomych. Zapewniają one długi okres eksploatacji i niski koszt własny, sprawiając, że jest to solidna inwestycja. Systemy linowe nasze mogą być instalowane do wszystkich typów dachów, rozpiętość między punktami kotwiczącymi może sięgać 12 m. Zapewnia to użytkownikowi ciągły dostęp bez potrzeby przepinania się między pośrednimi punktami kotwiczenia.
Systemy linowe
Systemy asekuracji tzw.: liniowej „linie życia”, są to systemy zabezpieczające obszary przed upadkiem z wysokości. Dzięki takim systemom użytkownik jest zabezpieczony w każdej strefie zagrożenia. Użytkownik jest połączony z systemem za pomocą wózka - suwaka systemowego, poruszającego się w całym jego zakresie. UNI – 8 Universal jest systemem do zabezpieczenia 6 osób jednocześnie, można dopiąć się do systemu Środkami Ochrony Indywidualnej tzw.: „ŚOI”. Połączenie użytkownika z systemem odbywa się za pomocą linki bezpieczeństwa z zatrzaśnikiem dołączonej do szelek bezpieczeństwa. Wszystkie elementy zabezpieczenia indywidualnego muszą być zgodne z normami EN 354, EN 355, EN 362 dla linek i EN 358, EN 361 dla szelek bezpieczeństwa. Standardowo systemy zabezpieczenia upadku są wyposażone w amortyzator – absorber, który znacząco korzystnie oddziałuje na ciało użytkownika w momencie upadku. Takie amortyzatory są w stanie zminimalizować obrażenia, ponieważ kompensuję wytworzoną energię kinetyczną do 5kN. Takie połączenie zapewnieniu użytkownikowi najmniejszy uszczerbek na zdrowiu lub wyeliminuje go do zera. Systemy zabezpieczeń liniowych są uważane jako środki zabezpieczeń ochrony indywidualnej, pierwszeństwo w hierarchii mają środki ochrony grupy osób takich jak: barierki, balustrady, siatki ochronne. Tworząc system asekuracyjny zgodny z normą PN-EN 795:2012, warto zastanowić się jakie środki użyć oraz jaką grupę użytkowników mamy ochronić. Systemy linowe są najłatwiejsze w obsłudze ponieważ wykonuje się tylko jedną czynność wpięcia do systemu oraz wypięcia z systemu, na tym rola użytkownika się kończy.
Budowa systemu asekuracji zgodnego z normą PN-EN 795:2012 typ „C” – systemy linowe z prowadnicą giętką
System składa się z kilku elementów składowych:
Słupków kotwiczących lub punktów kotwiczących – słupki początkowe, końcowe i pośrednie, służą jako element łączący linę życia z poszyciem dachowym. Mają również za zadanie absorbowanie wytworzonej energii. Montowane są do różnych podłoży, można je zaizolować na dachu.
Wyposażenia systemu linowego –
· kausza – element łączący słupek asekuracyjny PN-EN 795:2012 typ „a” z zaczepem widełkowym / końcówką liny
· zaczep widełkowy / końcówka liny – Jest to zagniatana prasą hydrauliczną końcówka, którą zagniata się z obu końców systemu linowego. Takie połączenie umożliwia dopięcie systemu do kauszy zamontowanej na słupku asekuracyjnym
· lina – stalowa lina nierdzewna AISI 304 / 316, o wytrzymałości minimalnej 35 kN. Dzięki niej użytkownik jest cały czas asekurowany przed upadkiem
· przelotka / punkt pośredni – element systemu linowego przez który luźno przechodzi lina, ogranicza znacząco drogę swobodnego upadku
· napinacz – systemowy napinacz, służący do napinania całego systemu linowego z określoną siłą.
· Absorber / amortyzator – urządzenie które zapewnia amortyzację spadającego człowieka, dzięki niemu minimalizujemy obrażenia wewnętrzne.
· Punkt kątowy, zakręt – punkt służący do zmiany przebiegu kierunku systemu asekuracji
w zależności od sposobu montażu możemy taki system zamontować na: betonie (C20,C25,C30,C35 itd.) do blachy trapezowej o różnych rozmiarach ( T50, T60, T130, T150, T130 itd.) do drewna, do profili aluminiowych na fasadzie / dachu szklanym, do konstrukcji stalowej, do płyty warstwowej wypełnionej pianką PIR. Systemy takie łaczy się do danej konstrukcji za pomocą różnych systemowych mocowań: wkrętów samowiercących, nitów rozchylnych BULB-TITE, kotew wklejanych chemicznie metodą iniekcji ( Wurth, Fisher ) Kotew mechanicznych – segmentowych, wkrętów do drewna. Dzięki szerokiemu wachlarzowi montażowemu nic nas nie ogranicza.
System linowy jest systemem wymagającym minimalnej wiedzy użytkownika, nie trzeba być przeszkolonym alpinistą by korzystać z takich systemów. Wszytkie systemy są zgodne z normą PN-EN 795:2012 typ „C”.